Masimo Corporation este un important inovator global în domeniul medical și electronic. Acum, compania americană a anunțat că a încheiat un acord definitiv pentru vânzarea diviziei sale audio de larg consum Sound United către Harman International, o filială deținută în totalitate de Samsung Electronics. Prețul preț total de achiziție de 350 de milioane USD în numerar, sub rezerva anumitor ajustări.
Și Samsung a anunțat că filiala sa din industria auto și audio, Harman International, a semnat un acord pentru achiziționarea diviziei audio a companiei americane Masimo pentru 500 de miliarde de woni (aproximativ 350 de milioane de dolari americani).
„Această achiziție reprezintă un pas strategic înainte în extinderea afacerii audio principale a Harman și a prezenței sale în categorii cheie de produse, cum ar fi Home Audio, căști, componente Hi-Fi și Car Audio”. A declarat Dave Rogers, președintele diviziei Lifestyle a companiei Harman.
Harman International a cumpărat divizia audio Masimo
Conform acordului dintre Harman și Masimo, mărcile audio de înaltă performanță ale companiei Masimo, inclusiv Bowers & Wilkins, Denon, Marantz, Polk Audio și Definitive Technology, se vor alătura portofoliului existent al Harman. În acest moment Harman International are mai multe subsidiare cumpărate de-a lungul anilor. Printre altele sunt JBL, Harman Kardon, Infinity Audio, B&O (Bang & Olufsen) și AKG, potrivit agenției sud-coreene de presă Yonhap.
Masimo Corporation este o companie de tehnologie medicală și electronică de larg consum, cunoscută pentru dispozitivele de monitorizare a pacienților. În 2022, compania a intrat pe piața audio pentru acasă prin achiziționarea Sound United. Printre cele mai cunoscute mărci audio premium deținute de Masimo se află și Bowers & Wilkins.

Samsung Electronics a declarat că achiziția va ajuta Harman să își consolideze și mai mult poziția de lider global pe piața audio de larg consum. Această piață se așteaptă să crească de la 60,8 miliarde USD în 2025 la 70 de miliarde în 2029.
„Construită pe o moștenire comună de inovație și excelență în tehnologia audio, această familie combinată de mărci, împreună cu angajații talentați ai ambelor companii, va oferi produse audio complementare. Astfel vom propunerea noastră de valoare pentru a oferi mai multe opțiuni consumatorilor”. A declarat Dave Rogers, președintele diviziei lifestyle a Harman International, într-un comunicat de presă.
Harman intenționează să finalizeze achiziția până la sfârșitul anului 2025.